Použité technologie

Vytápění

VIESSMAN – VITOCAL 200S

Vybrat vytápění domu byla hra s čísly a co bude nejvýhodnější. Ale řekl jsem si následující věci, aby mě výběr ulehčily   - plyn naše zem nemá a problémy s plynem by mohly nastat velice jednoduše jako například bojem mezi ruskem a   ukrajinou v nedávné době a nejistou cenou, podobně jako u ropy potažmo benzínu a naftě. Dále další dodavatel kromě   elektřiny a revize a podobně.   - pevná paliva jako dřevo, když pominu, že pro pasivní dům je to celkově hloupost, protože to teplo z hoření se nedá   jednoduše zregulovat, aby jste v tom domě potom neumřeli vedrem. Problém i s natápěním zásobníku pro podlahové   topení na nízkou teplotu.   Dřevo bych musel neustále kupovat a starat se, abych měl dostatek a hlavně to znamená práci a mít  prostory kde ho   skladovat. Nechtěl bych také mít nějakou špinavou místnost jako je kotelna, nebo udělat kotelnu z obývacího  pokoje.      - elektřina byla nejjednodušší volba . Jednak si ji Česká Rep. dokáže vyrobit bez problémů a znamená to také nejjednodušší   přípojku k domu a v dnešní době fotovoltaiky a dalších systémů je to nejjednodušší na propojení a regulaci. Nyní byla velká otázka co zvolit za druh technologie. Opět jsem vycházel z toho, že chci podlahové topení kvůli komfortu bydlení, kdy to nejpříjemnější co může být je teplo od nohou . Musel jsem tedy řešit čím předat teplo do tepelného okruhu podlahového topení. Byly následující možnosti:
-Elektrokotel
-Tepelné čerpadlo
- Obě varianty je možné doplnit o další podporu, jako je solární systém, nebo fotovoltaická elektrárna a na obě varianty se použijí  výhodné tarify od dodavatele elektrické energie

Nicméně nyní bych volil elektrokotel s votovoltaickou elektrárnou z důvodu absence mechanických částí a v letních měsících, troufnu si říct, by z domu byl „nulový dům“. U tepelného čerpadla  se přeci jenom obávám rozbití jak samotného čerpadla, tak venkovní jednotky, kde je kompresor a ventilátor. A další věci, jako pravidelná údržba a kontrola, která u elektrokotle v podstatě neexistuje. Prostorová náročnost je také o poznání menší. Elektrokotel má minimální náročnost na prostor , může viset na zdi a jednoduše  doplňovat  fotovoltaikou.

Použité tepelné čerpadlo ohřívá jednak vodu zásobníku pro podlahové topení (750 litrů – 24°C) a  zásobník na TUV (180L – 50°C) Oběhové čerpadlo potom zajišťuje cirkulaci vody v systému. Topení spouštím na podzim a vypínám na jaře. Neřeším, kolik je kdy stupňů a topný okruh se reguluje sám…například když přichází z okruhu stejně teplá voda díky slunečným dnům, tak k nahřívání zásobníku nedochází. Spotřeba oběhového čerpadla  je 9 W což je zanedbatelné. Teplotu v jednotlivých místnostech neřeším a mám všechny průtoky do okruhů jednotlivých místností puštěné na maximum. Samotné tepelné čerpadlo je vybaveno ještě okruhem pro napojení solárního dohřevu, který jsem ale využil na zvláštní okruh, kdy na něj mám napojen žebřík v koupelně a spouštěním oběhového čerpadla  vypínačem v koupelně žebřík začnu natápět  a tím maximálně využívám tepelné čerpadlo. Taktéž teplou vodu ohřátou tepelným čerpadlem využívám do myčky, nebo pračky a tím z nich dělám A++++++++ J . Samozřejmě  přiváděnou teplotu vody reguluji termostatickou baterií(lze použít cokoliv, ale zde aspoň vidíte jakou teplotu tam přibližně pouštíte) Čerpadlo spolehlivě funguje do -15 ° venkovní teploty což je málokdy a eventuální dohřev elektrickou patronou proběhne velice sporadicky.

Rekuperace

ATREA DUPLEX 300 Easy

Rekuperaci jsem zvolil jako stavebnici od firmy ATREA, kde jsem koupil jednotku a rozvody jsem nakoupil zvlášť v obchodě pro vzduchotechniku. Nepoužil jsem žádné speciální výpočty, ale vycházel jsem z objemu domu a výkonu rekuperace udávané výrobcem a tím jsem zvolil jaký typ použít.