Pasivní dům

Vše co je zde napsané jsem psal z vlastních zkušeností ze stavby a nikomu nedělám cílenou reklamu, ale oslovili mě technologie které tyto firmy nabízeli a potřeboval jsem je ke splnění mého snu. 

Rozhodl jsem se vytvořit tyto stránky z toho důvodu, že mě neuspokojovaly informace , které jsem potřeboval pro stavbu mého vysněného domu, který bude splňovat pasivní standardy a nebude hlavně do budoucna pro mě zátěž v podobě drahého provozu a zbytečné velikosti. Rozhodl jsem se proto selským rozumem se základními informacemi o pasivních domech vymyslet a postavit maximálně úsporný dům. Neradil jsem se s žádným odborníkem a vše jsem si dohledal, ale hlavně se držel vlastního úsudku. Spousta lidí, jsem totiž zjistil, že se vás snaží odradit a znejistit a dělají v podstatě z jednoduché stavby složité monstrum. Někteří mě dokonce strašili, že u pasivního domu nesmím otevírat okna, že není nad klasický cihlový dům, držet se klasiky a podobné pohádky. Samozřejmě okna se otevírat můžou, zvlášť když vám pomůže slunce a vy se tam potit nechcete. O létě ani nemluvím, tam jsou okna otevřeny v podstatě pořád dle libosti. Vlastnosti pasivního domu jsou potřeba hlavně v zimě a hlavně pro zimní období se tento typ staví a jde primárně o ekonomiku provozu při vytápění. 

Základem pro mě bylo dodržet 
- tloušťky izolací pro pasivní dům 
- vzduchotěsnost obalu 
Těchto dvou věcí je potřeba se držet a úspěch se dostaví v podstatě sám. Okna volíte podle svých ekonomických možností, ale základ jsou trojskla. Rámy oken se dají schovat do izolace domu a zmenšit tím jejich plochu a tím tepelný odpor 

I když člověk chce postavit dům bez chyb, dělá stejně kompromisy v podobě krbu a podobně. Člověk by chtěl všechno , nebo vyhovět také například drahé polovičce a potom se začnou narušovat původní záměr, že jsme chtěli úsporný dům. Je potřeba se tvrdě držet původního konceptu a dodržet zmiňovaná základní pravidla. 

Na pasivních domech se snaží dnešní firmy s podporou státu v podobě různých nařízení velice vydělávat a už samotné projekty pro pasivní domy jsou velice drahé. O dotacích pro tyto domy ani nemluvím, kdy dotace jsou v podstatě podpory firmám, protože dotace jsou podmíněny, aby práce byly vykonány akreditovanými firmami, které samozřejmě si řeknou tučnou cenu za to, že staví pasivní dům a za různá posouzení, které potřebujete pro dotaci. Vše se dá ale zvládnout i bez těchto molochů za méně peněz a hlavně s podstatně menšíma nervama. Z pasivního domu se dělá záměrně složitá věc, aby se dala nasadit pořádná cena. Samozřejmě na složitosti projektu záleží a ne vše se dá jednoduše odvodit a vypočítat doma na koleně. A proto ve vlastním zájmu se budeme držet nejjednodušších tvarů a základních konstrukcí, které nám úspěch zaručí. 

Některé věci bohužel sami nezvládnete pokud nejste od řemesla a je lepší je nechat odborníků (ale zase je potřeba si nějaké minimum nastudovat, protože pak nebudete vědět zda to neudělali neodborně, jednoduše zfušovali …. opravdu se dá věřit jen hrstce) 
Musel jsem oslovit firmu na stříkanou střešní izolaci, rozvody topení a vody a zprovoznění tepelného čerpadla. Beton do zdí jsem objednával také v betonárce, protože takový doma nikdy nenamícháte. Betonové podlahy taktéž. Ohledně betonů mi šlo hlavně o rychlost a kvalitu směsí a o úsporu času. Ale samozřejmě vše je velice individuální dle zručnosti , možnostech a schopnostem stavebníka.