Struktura domu

Obvodové zdi

U zdí jsem potřeboval spojit dvě věci: izolaci a vzduchotěsnost. Zvolil jsem po dlouhém hledání jsem upřednostnil systém Medmax, který mě zaručil potřebné vlastnosti a hlavně jednoduchost práce pro práci svépomocí. Tento systém je takové LEGO pro dospělé , které prokládáte roxory a  nakonec vylejete betonem a  vytvoříte železobetonovou konstrukci. Tento systém má pro práci svépomocí několik výhod:
- zajistíte dokonale rovný povrch zdi (jak venku, tak uvnitř) a ušetříte na lepidle (nemusíte nic vyrovnávat);  
- zeď se staví rovnou s potřebnou izolací;
- betonové jádro zajistí dokonalou vzduchotěsnost;
- lze krásně schovat do zdi i pozednici pro krov střechy a navázat izolací svislou na vodorovnou střešní a tím docílit      uzavřené nepropustné obálky domu, bez jakéhokoliv tepelného mostu, která je alfa a omega úspěchu; 
- a nezanedbatelná výhoda je  radost v těchto zdech dělat rozvody Do bednění Medmax se dá elegantně schovat místo betonového jádra traverzu pro překlady. Pro kratší překlady poslouží samotná konstrukce jádra a zároveň děláte i věnec pod střechu.

Příčky

Příčky jsem zvolil od firmy YTONG. Tloušťka 150 mm z důvodu utlumení zvuků jednotlivých místností., protože má jednu špatnou vlastnost, že se zvuk  přenáší zdmi velice dobře ale pracuje se s materiálem velice dobře  ať už jde o samotné zdění, dělání otvorů, drážek pro rozvody vody, elektriky, nebo různé tvarování. Napojení na obvodové zdi bylo také jednoduché. Do polystyrenu se vyřezala drážka v o síle zdi na těsno. Cihla se do drážky natloukla paličkou a eventuální dutina se vyplnila  pěnou. Je potřeba, aby cihla byla minimálně 5 cm v obvodové zdi. Pokud  máte více financí, nebo tolik nespěcháte, můžete zvolit jiný materiál, např. klasické pálené, nebo  vápenopískové  cihly. Mají pro pasivní dům velmi ocenitelnou schopnost a to dobře akumulovat teplo a potom pomalu uvolňovat.

Střecha a strop

Střechu jsem řešil nejjednodušším možným způsobem a to fošny na výšku ze zdi na zeď v rozteči 80 cm.  Klasická konstrukce střechy: Na fošnách natažena difuzní folie, ta připevněná přes latě přibité do fošen. Následuje záklop(ideální Osb desky) min. 18 mm. Za krytinu jsem zvolil Fatrafol a opět z jednoduchého důvodu – cena a snadná práce s materiálem. Krytinu lze zvládnout opět svépomocí a za jeden den ve dvou lidech. Svářečku si můžete zapůjčit a po pár centimetrech na to přijdete sami. Opět mohu potvrdit, že určitě to zvládnete lépe než kdejaká firma. Moje střecha vypadala katastrofálně a to jsem zjistil, že v podstatě folie nebyly svařené až po roce bydlení. Musel jsem udělat kompletní opravu spojů. Naštěstí jsem se garáž už rozhodl udělat sám kompletně a naučil jsem se velice rychle folii svařovat (opravdu nic složitého) a provedl jsem i opravu nové střechy.  Veškeré komponenty na střechu jsem pořídil v DEKtrade včetně zapůjčení svářečky na folii. Izolace je vystříkána chytrou pěnou ICYNENE kde jsem se chtěl spolehnout na kvalitu (jsou i napodobeniny), ale toto je originál patent z kanady, kde je to roky prověřená technologie. Zásadní důvod proč jsem volil stříkanou izolaci je, že jsem vyřešil dokonalé navázání izolace svislé(zdi) a střešní včetně zastříkání pozednic a tím vyplnění veškerých otvorů a tvarů.  Při aplikaci je medium tekuté a zateče do všech mezer a skulin. Další výhoda je že je to absolutně bezprašné a časově velice rychlé a vůbec nezatíží konstrukci střechy. Tím si uzavřeme dům a můžeme vklidu a v teple pracovat na příčkách, veškerých rozvodech a podobně i v zimě. Izolace pevně drží mezi stropními fošnami můžeme pohodlně pracovat na stropě jako je instalace rozvodů rekuperace. a vytvoří dokonalou izolaci bez jakéhokoliv tepelného  mostu bez pozdější degradace materiálu jako je:   
- slehnutí vaty=>vytvoření spár, nedokonalé a pracné vyplnění všech tvarů kolem pozednice, narušení izolace nezvanými nájemníky(kuny) a nevíte v jakém stavu ji máte po pár letech;  
- slehnutí foukané izolace – opět nevíte po pár letech v jakém je vlastně stavu popřípadě může být navlhlá a tím nefunkční a podobně.

STROP – na strop byl použit sadrokarton, pod který byla použita vata síly 5cm, aby se překryly  žebra  střechy. Než se strop dělal, tak jsem připravil rozvody rekuperace, která je rozvedena flexi hadicemi určených pro rekuperaci.(více v sekci „použité technologie“)

Podlaha

V podlaze je 20 cm polystyrenu v třech vrstvách 10cm/5cm/5cm, aby se překrývaly spoji a přerušily se tím opět spáry a tím tepelné mosty. Potom následuje folie pod podlahové topení a potom použit suchý beton na podlahu. Určitě suchý beton, protože v domě nebudete mít vlhkost jako při vylévání podlahy anhydritem, nebo betonem, protože tím si velice prodlužujete možné stěhování do nového, protože musíte čekat, až budete moci pokládat podlahu. Další výhoda, že už uděláte sklony  v koupelně jak potřebujete pro odtoky vody do kanálků, nebo ve sprchovém koutě, když se rozhodnete nemít vaničku  a podobně. Ale hlavní výhoda je rychlost vyschnutí. Finální krytina je vinyl, ale možné zvolit cokoliv jiného. Vinyl je ale tenká vrstva a dobře přenáší teplo z podlahy do místnosti. Nemluvě o velkém výběru dekorů. Anhydrit jsem nevolil kvůli jeho měkkosti a savosti, když by vytekla voda, nebo spadlo něco těžkého na zem a není to ještě ověřeno provozem a tím životností…. je to prostě sádra a nemám z toho dobrý pocit a samozřejmě zase kvůli velkému obsahu vody, kterou si nalejete do domu a musíte čekat  až vyschne.

Okna

Okna byla hra o peníze versus kvalita. Je to opravdu těžké rozumně se rozhodnout pro to správné …. Velkou roli tam hrají peníze, protože rozdíly dokáží být opravdu veliké a nízká cena velice láká. Všechny firmy samozřejmě vychvalují tu svou kvalitu. My jsme zvolili typ oken dřevohliník, protože jsme chtěli hezká a stylová okna a tím, že je na domě oken málo, tak jsme chtěli na nich připlatit. Původní záměr byla klasická plastová. Rozdíl cen u nabídek byl opravdu veliký  .. I v řádech statisíců …. Nakonec „vyhrála okna od VEKRY“ a ty uvozovky jsou tam opravdu záměrně, protože jsme toho velice litovali …. Jedině, co mohu kladně hodnotit u VEKRY byll přístup k reklamacím, kterých jsme si opravdu užili … nyní bych raději připlatil i třeba 60 tis. za lepší okna, ale měl bych lepší pocit, že budou fungovat …. U těchto si nejsem vůbec jistý, že budou mít stejné vlastnosti za pár let. A vybourávat takový HS portál si opravdu nedokážu ani představit. Je to firma, kde hraje prim kvantita a vydělané peníze nad kvalitou … o tom  jsem se jednoznačně přesvědčil. Okna jsou velice důležitá věc, které mohou celou stavbu úplně znehodnotit a investice do izolací stěn a stropů byly zbytečné. Nyní bych volil Slavonu.

Co se týče samotné volby oken, tak jsem se snažil  vybrat okna, aby měly zejména trojsklo , rám jako takový jsem plánoval schovat maximálně do izolace  zdí, ale vzhledem k volbě dřevěných rámů s hliníkovým opláštěním, jsem od toho potom upustil, protože by takové opláštění nemělo smysl  schovávat do izolace. Dále trojstupňové těsnění rámu abych docílil co nejjistějšího zatěsnění otevíratelných výplní. Schované kování, aby panty nepřerušovaly těsnící plochy-opět vyvarovat se snížení těsnící schopnosti rámů .